Parsun Deniz Motoru  İçin Tüm Türkiye Geneline Satış Hizmetini Sunmaktayız.
Parsun Beygir Dıştan Takma Motor,Tekne ve Şişme Bot İçin Deniz Motoru Temin Etmekteyiz.

Parsun 2.6 HP 6 HP 9.9 HP 20 HP 25 HP 30 HP Deniz Motoru 

MODELMODEL-AÇIKLAMALİSTE FİYATISATIŞ FİYATI
F 2.6 BMSKISA ŞAFT – MANUEL680 USD
F 2.6 BMLUZUN ŞAFT – MANUEL700 USD
F 6 ABMSKISA ŞAFT – MANUEL875 USD
F 6 ABMLUZUN ŞAFT – MANUEL890 USD
F 9.9 BMSKISA ŞAFT – MANUEL1400 USD
F 9.9 BMLUZUN ŞAFT – MANUEL1425 USD
F 9.9 BWSKISA ŞAFT – MANUEL & MARŞLI1600 USD
F 9.9 BWLUZUN ŞAFT – MANUEL & MARŞLI1625 USD
F 9.9 FWSKISA ŞAFT-MARŞLI & DİREKSİYONLU2000 USD
F 9.9 FWLUZUN ŞAFT-MARŞLI & DİREKSİYONLU2050 USD
F 20 ABMSKISA ŞAFT – MANUEL1950 USD
F 20 ABMLUZUN ŞAFT – MANUEL2000 USD
F 20 ABWSKISA ŞAFT – MANUEL & MARŞLI2150 USD
F 20 ABWLUZUN ŞAFT – MANUEL & MARŞLI2200 USD
F 20 AFWSKISA ŞAFT-MARŞLI & DİREKSİYONLU2600 USD
F 20 AFWLUZUN ŞAFT-MARŞLI & DİREKSİYONLU2650 USD
F 25 BMSKISA ŞAFT – MANUEL2550 USD
F 25 BMLUZUN ŞAFT – MANUEL2600 USD
F 25 BWSKISA ŞAFT – MANUEL & MARŞLI
F 25 BWLUZUN ŞAFT – MANUEL & MARŞLI2800 USD
F 25 FWL-TUZUN ŞAFT-MARŞLI-TRİM&DİREKSİYONLU3750 USD
T 30 BML UZUN ŞAFT – MANUEL1650 USD
FİYATLARA %18 KDV DAHİLDİR.
MERKEZ BANKASI EFEKTİF SATIŞ KURU GEÇERLİDİR.
FİYAT DEĞİŞTİRME HAKKIMIZ SAKLIDIR.

Dıştan takmalı motorunuzun performansı, pervane seçiminiz tarafından kritik bir şekilde etkilenecektir. Yanlış seçim performansı olumsuz etkileyebilir. Dıştan takma motor, seçilen pervaneler ile donatılmıştır Parsun Deniz Motoru Bir dizi uygulama üzerinde iyi performans göstermek için, ama farklı bir adımda bir pervane nerede olabilir daha uygun olurdu. “PARSUN” satıcıları bir dizi pervaneyi stoklar ve size tavsiyelerde bulunabilir ve yükleyebilir Dıştan takmalı motorunuzda, uygulamanıza en uygun olan bir pervane. Daha fazla tekne yükü ve düşük motor devri için daha küçük çaplı bir pervane daha uygundur. Tersine, Geniş aralıklı bir pervane, daha düşük bir işletim yüküne daha uygundur; korunur.

Bir botun aşırı zorlanması ciddi dengesizliğe neden olabilir. Dıştan takmalı motoru daha fazla takmayın Teknenin kapasite levhasındaki maksimum değerden daha yüksek beygir gücü. Tekne değilse bir kapasite plakası var, tekne üreticisine danışın. 6 Out Dıştan takmalı motorun yanlış montajı, tehlikeli koşullara yol açabilir. Kalıcı olarak monte edilmiş modeller, satıcınız veya uygun donanımda deneyimli diğer kişiler motor. Eğer motoru kendiniz monte ediyorsanız, deneyimli bir kişi tarafından eğitilmeniz gerekir. Taşınabilir modeller için, satıcınız veya başka bir kişi dıştan takmalı motor montajında ​​deneyimli motorunuzu nasıl monte edeceğinizi göstermelidir. Section Bu kısımda sunulan bilgiler sadece referans amaçlıdır. Uygun montaj bağlıdır kısmen deneyime ve spesifik tekne ve motor kombinasyonuna.Dıştan takmalı motorun montaj yüksekliği teknenizin çalışma verimliliğini büyük ölçüde etkiler. Eğer montaj yükseklik çok yüksek, kavitasyon oluşma eğilimi gösterir, böylece itiş gücü azalır. Montaj yüksekliği çok düşükse, Su direnci artacak ve motor verimliliğini azaltacaktır. Dıştan takmalı motorun monte edilmesi Anti-kavitasyon plakası, teknenin alt kısmı ile bunun 25 mm altında bir seviye arasındadır.

Parsun Deniz Motoru Dıştan takma motorun optimum montaj yüksekliği tekne ve motor kombinasyonundan etkilenir ve istenen kullanım. Test, farklı bir yükseklikte çalışır ve optimum montaj yüksekliğini belirlemeye yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için “PARSUN” bayinize veya tekne üreticinize danışın. 2.1.2 Dıştan takmalı motorun sabitlenmesi 1. Transom kelepçe vidasını eşit ve güvenli bir şekilde sıkın. Bazen kelepçe vidalarını kontrol edin motor nedeniyle gevşeyebileceklerinden dıştan takmalı motorun çalışması sırasında sıkılık titreşim.Motor emniyet kablosu eki motorunuza takılıysa, bir motor tutucu kablo veya zincir kullanılmalıdır. Motorun tamamen durmasını önlemek için tekne üzerinde güvenli bir montaj noktasına takın. kazara yanlışlıkla transomdan düşerse kaybolur.Uygun cıvataları kullanarak kelepçe braketini transom’a sabitleyin. Ayrıntılar için PARSUN’a danışın. Operasyonun ilk saati için: Motoru 2000 r / dak veya yaklaşık yarım gazda çalıştırın. 9 2. İkinci çalışma saati için: Motoru 3000 r / dak’da ya da yaklaşık üç çeyrek gazda çalıştırın. 3. Sonraki sekiz çalışma saatinde: Bir seferde beş dakikadan daha uzun bir süre tam gazda sürekli çalışmadan kaçının. 4. Motoru normal olarak çalıştırınTrip Seyahatiniz için bol miktarda yakıtınız olduğundan emin olun. Fuel Yakıt sızıntısı veya benzin dumanı olmadığından emin olun. Fuel Sıkı olduklarından emin olmak için yakıt hattı bağlantılarını kontrol ediniz. Fuel Yakıt deposunun güvenli, düz bir yüzeye ve yakıt hattının üzerinde olduğundan emin olun. bükülmüş veya düzleştirilmiş ya da keskin nesnelerle temas etme olasılığı düşüktür. Kontroller Starting Motoru çalıştırmadan önce gaz kelebeği, vites değiştirme ve direksiyonu kontrol ediniz. Controls Kontroller, sorunsuz veya alışılmadık serbest oyun olmadan sorunsuz çalışmalıdır. Loose Gevşek veya hasarlı bağlantılara bakın. Out Dıştan takmalı motor sudayken marş motorunun çalışmasını ve durdurma anahtarlarını kontrol edin. Motor Engine Motoru ve motorun montajını kontrol ediniz. Loose Gevşek veya hasarlı bağlantı elemanlarına bakın. Pervaneyi hasar bakımından kontrol edin.

Dıştan takma motoru dik konuma getirin (eğik değil). 2. Seviyenin üst ve alt tarafa düştüğünden emin olmak için yağ seviyesi kontrol penceresini kullanarak yağ seviyesini kontrol edin. alt işaretleri. Alt işaretin altındaysa, yağ doldurun ya da üzerindeyse belirtilen seviyeye kadar boşaltın. üst işaret.veya diğer ateşleme kaynakları. 1. Yakıt deposu kapağını çıkarın. 2. Yakıt deposunu dikkatlice doldurun. 12 3. Depoyu doldurduktan sonra kapağı güvenli bir şekilde kapatın. Dökülen yakıtı silin. 2.5 başlangıç ​​motoru 1. Yakıt deposu kapağı üzerindeki hava tahliye vidasını gevşetin. Yerleşik tank için bir tur.Yakıt musluğunu açın. 3. Vites kolunu boşa yerleştirin.Gaz kolunu “START” (başlangıç) konumuna getirin. 5. Jikle düğmesini tamamen dışarı çekin.Direnç hissedene kadar manuel marş kolunu yavaşça çekin. Ardından, kranklamak için dümdüz bir çekme yapın ve motoru çalıştır. Gerekirse tekrarlayın. 7. Motor çalıştıktan sonra, manuel marş kolunu yavaşça bırakmadan önce orijinal konumuna getirin. Parsun Deniz Motoru 8. Gaz kelebeği tutamağını yavaşça tamamen kapalı konuma getirin.Motoru çalıştırdıktan sonra, jikle topuzunu yarım konumuna getirin. Yaklaşık ilk 5 için Başladıktan birkaç dakika sonra, motoru beşinci gazda veya daha az çalıştırarak ısıtın. Motor sonra Isınmış, tam olarak jikle topuzu itin.Soğutma suyu pilot deliğinden sürekli su akışını kontrol edin.Gaz kolunu tamamen kapalı konuma getirin. 2. Vites kolunu hızlıca ve sıkıca nötrden öne doğru hareket ettirin.Gaz pedalını tamamen kapalı konuma getirin. 2. Dıştan takma motoru 180 ° döndürme. 3. Vites kolunu hızlıca ve sıkıca boşa alın.

1. Yönü değiştir Yönü değiştirmek için yeke tutamağını gerektiği gibi sola veya sağa hareket ettirin. 2. Değişim hızı Hızını arttırmak için hızını artırmak için saat yönünün tersine ve saat yönünde döndürün. 3. Gaz göstergesi Gaz kelebeği göstergesi gaz kolu üzerinde. Gaz kelebeği göstergesindeki yakıt tüketimi eğrisi gösterilir. Her bir gaz kelebeği konumu için tüketilen yakıtın nispi miktarı.İstenen işlem için en iyi performansı ve yakıt tasarrufunu sunan ayarı seçin. 1. gaz göstergesi 4. Gaz sürtünme ayarlayıcı Gaz kelebeği sürtünme ayarlayıcısı, harekete karşı ayarlanabilir direnç sağlayan yeke sapı üzerindedir. gaz kelebeği kavraması ve operatör tercihine göre ayarlanabilir. Direnci arttırmak için ayarlayıcı saat yönünde. Direnci azaltmak için ayarlayıcıyı saat yönünün tersine çevirin. Sabit hız olduğunda istenirse, istenen gaz ayarını korumak için ayarlayıcıyı sıkın